fbpx

Nízkosacharidový chlieb

“Každá diéta, ktorá vylúči chlieb je diéta, ktorá na mňa nezaberá.”

Ak sa riadite týmto heslom, je tento recept práve pre vás. Napokon, jednu vec, ktorú som sa naučil pri posudzovaní stoviek diét bolo to, že vytvorením stravovacieho jedálnička, ktorý kompletne vylúči potraviny, ktoré milujete, je prístup, ktorý má vysokú pravdepodobnosť zlyhania.
To, čo si uvedomujem doteraz, je to, že moje stravovanie nie je pre každého vhodné. Tiež si uvedomujem, že chlieb je niečo takmer univerzálne uznávané ako základná potravina. Takže ak sa snažíte znížiť príjem sacharidov, zvýšiť príjem bielkovín a hľadáte potraviny, ktoré sú bez lepku a bez laktózy, potom by sa tento recept mohol stať každý týždeň vašou bežnou súčasťou potravy, a povoľuje vám aj naďalej konzumovať chlieb. Tento nízkosacharidový recept prekvapuje nielen svojou schopnosťou upútať vlastnou štruktúrou chuťovo príjemného chlebu ale aj výživovým profilom, ktorý každého rozosmeje.

Ako pripraviť nízkosacharidový, vysokobielkovinový chlieb.

Všetci by sme mohli jesť trochu viac chlebu a zeleniny, kým je zelenina považovaná za zdravú a chlieb za nezdravý. Ale kto hovorí, že nemôžeme mať oboje v našom stravovaní a užívať si to pritom? Preplnený bielkovinami, vysoký obsah vlákniny a nízky obsah sacharidov – tento karfiolový chlieb určite poteší vaše chuťové poháriky. Dajte si buď opečený chlieb s omeletou na raňajky, preplnený bielkovinami, alebo si dajte chlieb, ak chcete zjesť kúsok chleba len z toho dôvodu, že ste človek a že to chutí dobre.

Suroviny:

• 1 stredná hlavička karfiolupic3
• ½ pohára kokosovej múky
• ¼ pohára postrúhaného parmezánu
• 2 vajcia
• 1 pohár tekutého bielka
• 1-2 lyžice čerstvého rozmarínu, jemne nakrájaný
• 1 čajová lyžička cesnakového prášku
• ¼ čajovej lyžičky cibuľového prášku
• 1 čajová lyžička himalájskej morskej soli
• ¼ čajovej lyžičky bieleho korenia
• ½ čajovej lyžičky sladkej papriky
• ¼ čajovej lyžičky kajenského korenia
• 1 ½ čajovej lyžičky prášku na pečenie
• môžte/nemusíte pridať semiačka podľa vlastného výberu

Postup:

1. Predhrejte rúru na 215 stupňov .
2. Odstrihnite listy z karfiolu a nasekajte ho na malé kúsky.
3. Pridajte karfiol do mixéru a rozsekajte ho na drobné kúsky vo veľkosti ryže.
4. Pridajte zostávajúce suroviny. Rozmixujte ich, aby sa suroviny dôkladne premiešali. Zmes by mala byť dosť hustá. Môžete nahradiť korenie a byliny podľa vlastnej chuti.
5. Dajte papier na pečenie do pekáča a postriekajte ho s olivovým nelepivým alebo kokosovým olejom.pic1
6. Vylejte zmes, “cesto”, do pekáča . Zarovnajte vrch a posypte ďalším korením alebo bylinkami (voliteľné).
7. Pečte 10 minút na 215 stupňoch. Potom znížte teplotu na 190 stupňov a pečte ďalších 45-50 minút alebo až vyjde zapichnuté špáradlo z chlebu čisté a cesto sa nebude lepiť. Vonkajšok chleba bude prekrásne zlatistohnedý a vnútrajšok bude vlhký.
8. Nechajte vychladnúť 15 minút.
9. Nakrájajte, potrite napríklad domácou tuniakovou nátierkou.
10. Chlieb môže byť uskladnený v chladničke asi týždeň. Pokryte ho alobalom a uzavrite vo vzduchotesnej nádobe.
* Ak ho chcete zohriať, odporúčam ho opiecť v hriankovači. Kôrka bude chrumkavá a chlieb zostane vlhký, šťavnatý vo vnútri.

pic2

Výživové informácie:

Neobsahuje lepok, orechy, laktózu.
Veľkosť porcie: 2 krajce (na základe 12 krajcov bochníka) obsahuje 110 cal, 15g bielkovín, 3g tuku, 5g sacharidov, 4.5g vlákniny.

zdroj: https://www.bornfitness.com/
The following two tabs change content below.
Ako dieťa som vystriedal veľa športov – od plávania, futbalu, hádzanej, basketbalu až ku kondičnému posilňovaniu, či kickboxu. Môj vzťah k športu ma predurčil k štúdiu na fakulte telesnej výchovy a športu, ktorú som úspešne dokončil ako tréner vo fitness a kondičný tréner. Kondičnému posilňovaniu sa venujem aj naďalej, či už za pomoci funkčných pomôcok alebo bez nich.

Latest posts by Mgr. Michal Bisták (see all)