fbpx

Domáce proteínové tyčinky (bezlepkove, bez orechov)

V dnešnej dobe kedy väčšina proteínových tyčiniek je nevhodná skrz ovsené vločky pre celiatikov či pre ľudí alergických na orechy kvôli valašským orechom, mandlám, arašídom som musel nájsť riešenie. Ako tréner mám aj klientov, ktorí sú alergickí buď na niektoré z týchto alergénov alebo kombinácie viacerých spolu. Preto Vám ponúkam riešenie tohto problému vytvorením si vlastných proteínových tyčiniek, ktoré Vám zaberie 30-40 minút. Príprava je veľmi jednoduchá, časovo nenáročná. Zároveň sú tieto tyčinky vhodné aj pre ľudí, kt majú intoleranciu na laktózu skrz nízky obsah laktózy.

Potrebujeme: P1020166_1_1

  • 100g Amarantové zrna alebo quinoa
  • 40g Goji
  • 200g Whey protein CFM 80% 
  • 50g Čokoláda 90%
  • Strúhaný kokos
  • Papier na pečenie
  • Potravinárska fólia

 

 

 

Postup:

Do hrnca dáme zovrieť 3 šálky vody cca 5dc . Do vriacej vody nasypeme 100g amarantových zŕn alebo quinoi a necháme variť na miernom ohni. Zatiaľ si do nádoby dáme kúsky 50g 90% čokolády, 200g whey proteín CFM 80%, 40g goji. Amarantové zrná varíme, miešame až kým sa nevyparí všetká voda a dávame pozor, aby sa nám nepripálili. Po dovarení ich pridáme do nádoby a hmotu miešame až kým sa čokoláda neroztopí a kým nie sú všetky ingrediencie poriadne spolu zmiešané. Ak je zmiešaná hmota príliš suchá a nelepí sa na lyžičku prilejeme 200ml viacej vody a znovu premiešame.

 

P1020174

Vzniknutú hmotu vylejeme na papier na pečenie, ktorý je posypaný postrúhaným kokosom. Hmotu vyformujeme podľa vlastných predstáv a na vrch ešte posypeme strúhaným kokosom.

P1020184_1

Takto zabalenú hmotu dáme do mrazničky aby stuhla. Po vybraní nakrájame na 4 rovnaké časti pre mužov a pre nežné pohlavie nakrajame 6 častí. Následne zabalíme do potravinárskej fólie aby nám dlhšie vydržali.

P1020190_1

P1020193_1

PS1: Do mrazáku dávame lepkavú hmotu vcelku zabalenú v papieri na pečenie. Až po vybratí porcujeme. Predídete tak problémom s krájaním lepkavej hmoty, ktorá ešte nedrží pokope. Treba si uvedomiť, že čokoláda, ktorá to drží pokope nie je ešte stuhnutá..

PS2: Nechajte v mrazničke dostatočne vymrznúť tak, aby čokoláda stuhla..

PS3: Ak po vybratí z mrazáku sú tyčinky tak tvrdé, že sa nedajú krájať nezúfajte. Nechajte ich pár hodín v chladničke aby sa mierne roztopili a následne ich môžte bez problémov krájať bez toho aby sa lepili na nôž..

PS4: Samozrejme v letných mesiacoch držať v chladničke. Aj čokoláda sa Vám roztopí v kabelke..

The following two tabs change content below.
Ako dieťa som vystriedal veľa športov – od plávania, futbalu, hádzanej, basketbalu až ku kondičnému posilňovaniu, či kickboxu. Môj vzťah k športu ma predurčil k štúdiu na fakulte telesnej výchovy a športu, ktorú som úspešne dokončil ako tréner vo fitness a kondičný tréner. Kondičnému posilňovaniu sa venujem aj naďalej, či už za pomoci funkčných pomôcok alebo bez nich.

Latest posts by Mgr. Michal Bisták (see all)